Naše SeniorCentrum v Chrudimi získalo nejvyšší ocenění Značky kvality

Pětihvězdičkový luxus není k dispozici výhradně hostům nejlepších hotelů. Stejnou úroveň péče přizpůsobenou speciálním potřebám klientů poskytuje zařízení SeniorCentrum SeneCura Chrudim, domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Oficiálně tento fakt potvrdil maximální možný počet hvězd získaný v rámci certifikace Značky kvality v sociálních službách. Certifikát převzal 25.2.2019 ředitel SeniorCentra Marek Bíško a regionální ředitelka společnosti SeneCura Věra Husáková z rukou prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pana Jiřího Horeckého.

„Ocenění našeho domova je pro nás potvrzením, že naši práci odvádíme kvalitně. Vynakládáme veškeré úsilí, aby se klienti v našich SeniorCentrech cítili jako doma a máme velkou radost, že oni i jejich příbuzní jsou spokojeni,“ říká Marek Bíško.

Těší nás, že naše správné směřování ocenila externí certifikace zaštítěná Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR,“ uvedla Věra Husáková. „Týmu Marka Bíška, ředitele chrudimského domova, se podařilo získat takové ocenění jako prvnímu, a věřím, že i naše další zařízení získají brzy Značku kvality nejvyšší úrovně,“ dodala.

Filozofie SeneCura je postavená na individuálním přístupu, kdy se klient nepřizpůsobuje režimu domova, ale právě naopak, všechny služby a veškerá péče jsou poskytovány podle jeho zvyklostí a potřeb. „U každého klienta zjišťujeme informace o jeho životě – co má, a nemá rád, jak žil, kde pracoval, jaké měl koníčky, jakou má rodinu, děti, vnoučata… Spolu s fotografiemi vytváříme jeho Knihu života, kterou využíváme jako nástroj pro reminiscenční – vzpomínkovou terapii,“ vysvětluje přístup Marek Bíško. Té je uzpůsoben i interiér domova s četnými Memory koutky a koridory.

Domov v Chrudimi má unikátní systém upořádání formou „domácností“. Jedná se o speciálně upravené prostory pro skupinu 10 klientů s demencí. Ve společném prostoru mají kuchyň, obývací pokoj i sesternu. Cílem SeneCura je seniorům nabídnout svobodný, kvalitní a aktivní život a zároveň poskytovat péči nejvyšší úrovně odpovídající nejnovějším poznatkům v oblasti gerontologie a speciálního přístupu k lidem s demencí a Alzheimerovou chorobou.  K dispozici je i speciální terapeutické křeslo, které klientům s demencí navozuje pocit bezpečí a klidu. Specifická poloha v křesle simuluje objetí matky, zároveň díky houpavému pohybu také pohyby dítěte v plodové vodě. Během terapie hraje speciální relaxační hudba. Velmi pozitivně působí pobyt v křesle na zmatené, neklidné nebo agresivní klienty.

V oblasti kultury a volného času jsou pro klienty na každý den připravené aktivity, o kterých jsou pravidelně informováni prostřednictvím rozhlasu. Mnoho klientů využívá také místní kapli, fitcentrum, relaxační místnost se Snoezelenem nebo rehabilitace. Oceněny byly i detaily včetně toho, že kašovitá strava opravdu chutná a hezky vypadá, nebo že to v domově všude příjemně voní. Předností domova je také to, že svým klientům umožňujeme strávit „dovolenou“ v podobě několikadenního pobytu v jiném SeniorCentru SeneCura v České republice, než v jakém celoročně bydlí. Klienti z Chrudimi tak mohou jet do Prahy a navštívit zde známá místa. Po celou dobu pobytu je doprovází jejich ošetřující personál.

SeniorCentrum v chrudimské lokalitě „na Kopečku“ citlivě spojuje historický ráz budovy z roku 1926, v níž se nachází, s moderním nadstandardním zázemím. Celé SeniorCentrum je kompletně bezbariérové, funguje v režimu 24/7/365 a disponuje celkovou kapacitou 94 lůžek.

Značka kvality v sociálních službách vznikla v roce 2009 a umožňuje uživatelům sociální služby či zájemcům o ni získat jednoznačnou informaci o tom, jakou kvalitu mohou od života v daném zařízení sociálních služeb očekávat. Značka kvality usiluje o zvyšování kvality v certifikovaných zařízeních, poukazuje na slabá místa v poskytování péče a předkládá doporučení, v jakých oblastech je možné se dále zlepšovat. Hodnotí se ubytování, strava, volný čas, péče a partnerství.

 

 Další článek