První PPP projekt v sociální oblasti: V Humpolci slavnostně otevřeli nový domov pro seniory

Skupina SeneCura oficiálně otevřela svůj v pořadí 17. domov pro seniory v České republice a 3. v kraji Vysočina. V Humpolci vznikl díky partnerství veřejného a soukromého sektoru. Slavnostního otevření se zúčastnili jak zástupci vedení společnosti, tak kraje a místní samosprávy.

 Moderní SeniorCentrum SeneCura disponuje celkovou kapacitou 203 lůžek. Po dokončení se do něj přestěhovali klienti ze dvou dosluhujících domovů v Humpolci. „Pro Kraj Vysočina je to historicky první projekt, který vznikl v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Díky dohodě kraje se společností SeneCura se podařilo vybudovat a provozovat na Vysočině nové moderní sociální služby, které dle současného evropského trendu splňují vysoké nároky na péči o seniory. Nový domov je součástí krajské sociální sítě a kraj tak bude na provoz zařízení finančně přispívat,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Domov oficiálně otevřeli kromě hejtmana také radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký, starosta Humpolce Karel Kratochvíl. Za společnost SeneCura se zúčastnili CFO skupiny SeneCura Dita Chrastilová pro region střední a východní Evropy (CEE), COO skupiny SeneCura pro CEE Markus Schwarz, provozní ředitelka skupiny SeneCura v ČR Věra Husáková a ředitel SeniorCentra Humpolec Jiří Vlček.

Projekt je první svého druhu v oblasti sociální péče. Zařízení patří Kraji Vysočina, náklady na jeho vybudování a závazek provozovat domov 25 let ale nese společnost SeneCura. Domov je tedy součástí krajské sítě sociálních služeb, poplatky se tudíž nijak neliší od ostatních krajských zařízení.

V SeniorCentru funguje část lůžek v rámci služby Domova pro seniory a část jako Domov se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Klienti mají k dispozici vybavení pro různé formy terapie, masáže či cvičení.

V porovnání se dvěma staršími domovy v Humpolci je ubytování zařízené v moderním designu a je také útulnější. „Pokoje spíše připomínají domácnosti, kde se klienti mohou skutečně cítit jako doma, společně v menší skupině trávit volný čas, a hlavně mít dostatek pohodlí a prostoru,“ říká finanční ředitelka skupiny SeneCura Dita Chrastilová.

Součástí péče v centrech SeneCura je široká paleta aktivit, díky nimž klienti mohou aktivně využívat volný čas – od cvičení přes tvořivé činnosti až po nejrůznější společenské události. Cílem je přitom zejména vnést do každodennosti seniorů radost, rozptýlení a možnost co nejvíce pokračovat v běžném životě.

SeniorCentra společnosti SeneCura hrají roli i pro propojování generací a prohlubování respektu ke stáří. „Důležitou součástí našich aktivit je setkávání mezi našimi klienty a dětmi či studenty z okolních školek a škol. Společně podnikají řadu činností, ať už se jedná o vyprávění ze života, výtvarné dílny nebo čtení,“ doplňuje Věra Husáková, provozní ředitelka SeneCura.

„Ačkoliv se jedná o PPP projekt Kraje Vysočina a firmy Senecura, výstavba tohoto senior centra je pro město Humpolec velice významná. Zařízení stojí na území města a mezi klienty převažují lidé z Humpolce a okolí. Vyspělá společnost se mimo jiné pozná podle toho, jak se dokáže postarat o naše nejbližší, rodiče a prarodiče, a zajistit jim skutečně důstojné prožití stáří,“ říká starosta města Karel Kratochvíl.

Děkujeme za přípravu skvělého občerstvení šéfkuchařce domova Petře Bouškové , šéfkuchaři SeniorCentra Chrudim Janu Doležalovi, Tomáši Pondělíčkovi, Catering Manager skupiny Senecura a celému týmu.

Předchozí článek